• Dr. Zafer Akıncı

Eşlerini neden aldatıyorlar dersiniz?

Dr. Zafer Akıncı ülkemizdeki en büyük yaralardan birisinin aldatma ve sadakatsizlik olduğunu belirtiyor. Dr. Zafer “ aldatma konusu ne yazık ki üzerine en çok yazılan, konuşulan, şaka yapılan, film yapılan konulardan birisidir” diye devam ediyor. Bu yüzden aldatmaya birçok sebep aklınıza gelebilir. Ancak bu sebeplerin hepsi aynı etkinlik düzeyine sahip değildir.


Yani bazı sebepler çok daha önemli iken bazı sebepler daha zayıf bir öneme sahiptir.


Dr. Zafer Akıncı bu konuda çok fazla bilimsel çalışmanın olduğunu bu konuda güvenilir bir uzman “Aldatan erkeklerle ilişkilerini kurtarmak üzere çalışan psikoterapist Robert Weiss’a göre erkeklerin bir bölümü yaptıkları şeyin aldatma olduğunu inkar ediyor.

Dr. Zafer “ bunu şöyle anlayabiliriz” diyor ve “Örneğin başka kadınlarla duygusal veya cinsel içerikli yazışmalar yapmayı aldatmanın bir çeşidi olarak kabul etmemeyi aldatmayı inkarın ciddi bir sebebidir. Weiss “erkeklerin aldatma sebeplerini şöyle sıralıyor:”


1. Olgunlaşmamış olmak. Ciddi ilişkilerde yeterince deneyiminin olmaması ve yaptığı şeyin ağırlığını fark etmemek. Dr.Zafer Akıncı ” burada en dikkat edilecek noktanın empati yapma eksiliğinden kaynaklandığını söylüyor. Aldatmaya maruz kalan kişinin ne yaşadığını nasıl bir acı çektiğine körleşmek, aldatma davranışında çok önemli bir noktadır. Özellikle herkese tavsiyem bu konularda şaka yapmayın, filmlerdeki bu tip konuların olduğu sahnelerde ciddi duygusal tepkiler verin. Sakın sakın aldatmayı normalleştirecek felsefi, akademik, alaycı konuşamalara ve tavırlara girmeyin. Bir şekilde bu konunun ciddiyetini eşininze hissettirin.”


2. Aynı anda yaşanan başka sorunlar. Alkol ve madde bağımlılığı gibi karar verme mekanizmasını etkileyen komorbid sıkıntılar. Dr. Zafer “ bu konuda mutlaka tıp hekimi desteği alınmalıdır. Tıp hekimi yönetiminde ilerlemelidir.”


3. Özgüvensizlik. Yaşlandığı, yeterince yakışıklı, zengin veya zeki olmadığı hissi. Orta yaş krizi. Dr. Zafer” aldatmalarda ne yazık ki kişinin onaylanma ve takdir görme ihtiyacı eğer aldattığı partnerden karşılanıyorsa, kişi aldatmaya devam ediyor. Yani hiç bir aldatma salt cinsellikten kaynaklı değildir. Önemli bir oranda onaylanma ve takdir edilme ihtiyacı da çok önemlidir. Hatta erkekler cinsel ilişki sonrası eşlerine nasıl hissettin diye sormaları onay beklemelerinin bir şeklidir. Eşler arası uyum yakalamada ve duygusal bağ oluşturmada onaylama ve değerli hissettirme odaklı, bilimselliği kanıtlanmış çok fazla yöntem vardır. Sonraki makalelerde sadece bu konuyu işlerken tekniklere vermeye devam edeceğim. ”


4. İlişkinin bitmesi, 1. Versiyon. İlişkisini bitirmek istiyordur ama partnerine ayrılmak istediğini söylemek yerine aldatır. Ayrılma işini karşı tarafa yıkmaya çalışır. Dr. Zafer” bu çok itici ama yaygın bir yaklaşımdır. Kişi bitiremediği ilişkinin sorumluluğunu eşine aldatarak yıkmaya çalışabilir. Bu hem yıkıcı hem de kötü niyetli bir tavırdır. Aldatan veya bu eğilimi olan kişilerle tartışmak, bir şekilde savunma yapmasına ve suçu size yıkma davranışını artırmaya neden olur. Lütfen dikkat.”


5. İlişkinin bitmesi, 2. Versiyon. Şu anki ilişkisini bitirmek ister, ama başka bir dala tutunmadan bu dalı bırakmak istemez. Hala bu ilişkideyken bir sonrakini hazırlar. Dr. Zafer” bu çok itici bir yedekleme yaklaşımıdır. Yani kişi kendini garantiye alabilmek için eşinin feda eder. Eğer bir şekilde görüştüğünüz kişini yedekleyici bir tarzını hissedersiniz onu mutlaka seçime zorlayın. Yoksa bu bir alışkanlık yada yaklaşım biçimine dönüşüyor.”


6. Dostlarından yetersiz destek. Arkadaşlarından destek almayıp duygusal ihtiyaçlarını tamamen eşine bırakmıştır. Eşi duygusal ihtiyaçlarını karşılamadığında dönecek bir yeri kalmaz ve başkasını arar. Dr. Zafer” aldatmanın belki en zorlusu budur. Çünkü kişi gerçekten kimsesiz kaldığı için eşini aldatma eğilimine girmiştir. Zaten başta aldatma niyetinde değilken üçüncü kişiden gereksiz yakınlık görmesi, olayı bu noktalara götürmüştür. Ama dikkat etmek gerekir. Çünkü durum böyle değilken böyleymiş gibi gösterilip devam edebilir. Ayrıca üçüncü kişilerle yaklaşırken duygu karmaşası oluşmamasına dikkat etmek gerekir. Bu konularda bilim bize kadınların daha iyi tehlike sezici olduğunu kanıtlıyor.”


7. Tutkuyu bağlılıkla karıştırır. Uzun süreli bağlı bir ilişkide tutkunun yerini daha hafif ama daha anlamlı duygulara yerini bırakmasının normal olduğunu bilmez. Dr.Zafer” benim en çok üzüldüğüm aldatma şekillerinden birisidir. Çünkü kişi aşk,sevgi,ilişki konularında eğitim ve bilgi eksikliğinden aşkın hep aynı şiddetle devam edeceği yanılsaması ile beklentiye girer. İlişki böyle olmayınca sonuç kötü. Aldatma başlar. Sevdiğiniz kişinin beklentilerini kontrol edebilmek mümkün ve bu ilişkinizin uzun ömürlü olması açısından çok çok önemli bir konudur.”


8. Çocuklukta taciz yaşamak. Çocuklukta yaşadığı bir takım travmatik durumlar şu anki ilişkilerinde bağlılığını etkilemektedir. Dr. Zafer” çocukken yaşanmış travmatik yaşantılar ilişkilere çok fazla yansır. Sinemadaki projeksiyon cihazını perdeye yansıdığı gibi çocukken yaşadıklarımızın etkisini, büyüdüğümüzde ve evlendiğimizde görebiliriz. Bu uzmanların desteğine en çok ihtiyaç duyan aldatma grubudur.”


9. Bencillik. İstediğini elde ettikçe ne olduğunu umursamaz. Evliliği etrafından dolaşması gereken bir kuralar bütünü olarak görür. Dr. Zafer” bu genelde narsistik kişilik bozukluğu ile birlikte görünen bir durumdur. Aşırı kendine odaklıdır ve aldatmayı kendisine bir hak görür. Bu aldatmanın suçunu ve günahını eşinin görece eksiklerinden dolayı yine ona yıkar ve çok acı çektirir. Bu kişiler ne yazık ki hem suçludur hem güçlüdür.”


10. Dürtülerini durduramama. Aldatmak fikri aklının ucundan geçmediyse bile fırsat çıktığında ilişkisine ne olacağını düşünmemiş ve kendini kaptırmıştır. Dr. Zafer “ bu aldatma şekli dürtü kontrol bozukluğu ile birlikte görünen bir durumdur. Bu konuda tıp hekimi desteği çok önemlidir. Hekimle görüşmeden adım atmak çok tehlikelidir.”


11. Gerçek dışı beklentiler. Partnerinin her isteğini ve ihtiyacını 7-24 karşılamasını beklemiştir. Karşılamadığında ise dışarıdan tatmin arar. Dr. Zafer “ bu çok çeşitli olabilir. Fiziksel, cinsel olabildiği gibi duygusal ihtiyaçların da abartılı olduğu durumlarda görülebilir. Eş bu konuda psikolojik olarak çok ezilebilir. Uzman desteği çok önemlidir.”


12. Öfke ve intikam. Eşini incitmek için aldatır ve yalan söylemekle bile uğraşmaz. Partnerinin bilmesini ister. Dr. Zafer “ bu çoğunlukla kadınlarda görülen bir durumdur. Eşini bir şekilde güçlü suçlama ile madem öyle işte böyle düşüncesiyle aldatma gerçekleşir. Tamiri zordur. Ben böyle gereksiz intikam duyguları yüzünden yıkılmış yuvalar gördüm. Hele bir de çocuk var ise durum daha acıdır. Dikkat edin.”

© 2016 by Zafer Akıncı

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon