• Dr. Zafer Akıncı

Geçmişinizdeki acı olayları unutmak mümkün mü?


Hepimiz üzücü olaylarla karşılaşmışızdır. Bu olayların, omuzlarımızda büyük bir yük olarak ileri gitmemizi engellediği klinik bulgularla kanıtlanan bir durumdur.


Üzücü olaylar, onu çağrıştıran herhangi bir uyaran olduğunda duygusal arka planı ile birlikte yüzeye çıkar ve bizi çökertebilir. Yani biz hiç bir zaman sadece olayı düşünmeyiz, onu duygularımızdaki etkisiyle birlikte hatırlarız.


Hepimizin bildiği bir gerçek vardır. Bizi esas yıpratan şey, yaşadığımız olaylar değil onları unutamamak ve etkisinden çıkamamaktır. Hepimiz geçmişimizde talihsiz olduğunu düşündüğümüz olaylar yaşamışızdır. Bu olayları bir kez yaşar ve çok üzülürüz. Aslında geçmesini bekleriz.


Durum gerçekten böyle olsa bir süre sonra hepimiz olayın etkisinden kurtulabiliriz. Ama ne yazık ki gerçekler böyle değildir. Biz olayı yaşarız. Sonra bu olayı çağrıştıran herhangi bir uyaran ile beynimiz aynı olayı ve olumsuz etkisini defalarca yeniden yaşar. Sanki biz aynı acıları tekrar tekrar yeniden yaşıyor gibi oluruz.


İşte bizim yıprandığımız nokta tam burasıdır.


Daha yıpratıcı olanı ise bazı olaylara verdiğimiz tepkiler dışarıdaki insanlar tarafından hiç anlaşılmamasıdır. Çünkü siz o sırada sadece yaşadığınız olaya değil, kimsenin bilmediği ve fark etmediği geçmişteki o travmaya da birlikte duygusal tepki verirsiniz.


Bunu dışarıdan göremeyen kişiler, “Neden bu kadar büyütüyorsun, ya değer miydi, abartılısın, sendeki imkanlar bende olacak ooo, çok abartılı üzülüyorsun, amaaan taktığın şeye bak! ”gibi yıpratıcı sözler sarf ederler.


Elbette kendinizce haklısınız. Yaşadıklarınız hiç kolay değildi ve yerinizde kim olsa aynı şekilde yıpranırdı.


Ama haklı olmak ne işe yarıyor?


Hiç bir işe!


İstediğiniz kadar haklı olun, hiç bir şey fark etmiyor. Yine olan size oluyor, değil mi?

Peki, bunu değiştirebilir miyiz?


Elbetteki bazı yöntemler var.


Yani, siz geçmişteki bir olayı unutamıyorsanız, beyniniz bir başka deyişle bilinçaltınız o olayı bir yere oturtamayıp neticelendiremediği için sürekli döngüsel olarak devam ettiriyor.


Yani, yarım kalmış o olay zihninizde cevaplanana kadar sürekli dönüp duruyor. Bu yüzdendir ki, hiçbir açıklama yapılmadan bitirilen aşk, iş veya arkadaşlıklarda beyin hiçbir zaman olayı unutamıyor.


Başka bir deyişle neden arama makinesi olan beynimiz, olayın nedenini bulana kadar araştırma döngüsünü hep devam ettiriyor.


Bu durum literatüre, " Zeigarnik Etkisi" olarak geçmiştir.


Yani bir şeyi unutmak istiyorsanız, hiç bir şey yapmadan beklemeniz hiç bir işe yaramıyor. Unutmak için bir psikolojik yöntem uygulamak zorundasınız.


Bu olumsuzlukları çözebilmek için psikoloji bilimi bize, geçmiş algımızın zihnimizde değiştirilmesi gerektiğini söyler. Elbette bunu yapmanın da bazı yöntemleri vardır.


Şimdi daha etkili sonuçlar almak için, Jung’ın “Aktif İmajinasyon” adını verdiği ve çok etkili kabul edilen yöntemle birlikte Dr.Matthew McKay’in, geçmişin beyinde yeniden çerçevelenmesi tekniğini göstermek istiyorum.


· Şimdi, geçmişinizdeki bir olumsuz olayı düşünün. Size acı veren unutamadığınız bir olay olsun. Bu olay sanki beyninizin ortasından başladığını ve iki kaşınızın ortasında biriktiğini düşünün. · Şimdi başınızı hareket ettirmeden, sanki kaşlarınızın ortasını görmeye çalışıyormuşsunuz gibi, gözleriniz açık bir şekilde 50 saniye boyunca göz kaslarınızda gerilme hissedecek şekilde tavana bakın. Bu işlemi gözleriniz yaşarana kadar yapalım.


· Şimdi derin bir nefes alıp içinizde tutarken gözlerinin kapatıp iki avucunuzla gözlerinize baskı uygulayınız.


· Şimdi yine aynı acı olayı düşünürken başınızı sabit tutarak tenis maçı izler gibi gözlerinizi hızlıca sağa sola 50-60 kere kaydırınız.


· Şimdi derin bir nefes alıp içinizde tutarken gözlerinin kapatıp iki avucunuzla gözlerinize baskı uygulayınız.


· Şimdi yine aynı acı olayı düşünürken başınızı sabit tutarak yukarı aşağı gözlerinizi hızlıca sağa sola 50-60 kere kaydırınız.


· Şimdi derin bir nefes alıp içinizde tutarken gözlerinin kapatıp iki avucunuzla gözlerinize baskı uygulayınız.


· Gözleriniz yorulmuş olabilir ama acı olayı düşündüğünüzdeki etkinin azaldığını fark edene kadar bu işlemi devam ediniz.


Bu çok güçlü bir yöntemdir. Eğer iyi odaklanarak, terapi ciddiyetinde uygularsanız 20 günde çok etkili sonuçlar aldığınızı görebilirsiniz.


© 2016 by Zafer Akıncı

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon