• Dr. Zafer Akıncı

[Milliyet] Kime aşık olacağımız 4 yaşındayken belli oluyor

En son güncellendiği tarih: 7 Ara 2017

Hiç düşündünüz mü; acaba şu kıza veya şu erkeğe neden aşık oluruz?


Milliyet'te yayınlandı.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kime-asik-olacagimiz-4-yasindayken-belli-oluyor--mola-4505/

Hiç düşündünüz mü; acaba şu kıza veya şu erkeğe neden aşık oluruz? Onun o andaki gözleri mi, boyu mu, konuşması mı bizi etkiledi? Sizce neden olabilir? Çevremizde belki de ondan daha güzel-daha yakışıklı, daha akıllı-daha mantıklı,çevremiz tarafından bize anlatılan belki çok daha fazla özellikte seçenekler varken, acaba biz nasıl oluyor da bu kişiye aşık oluyoruz?


Bilim, bize bu bilginin tutarlı bir cevabını veriyor. Prof. Dr.Marcel Zentner’in çok etkileyici bir çalışmasında, 'İnsanlar, ileride aşık olacakları kişinin temel özellikleri listesini, çocukluğunda duygusal yakınlık duyduğu kişilerin özelliklerinden oluşturur' diyor.

"İnsanlar, ileride aşık olacakları kişinin temel özellikleri listesini, çocukluğunda duygusal yakınlık duyduğu kişilerin özelliklerinden oluşturur."

Biz daha 4 yaşındayken o sırada çok sevdiğimiz ve yanında kendimizi iyi hissettiğimiz kişilerin fizyolojik ve davranışsal özelliklerinden bir ‘sevilecek kişi listesi’ hazırlıyoruz. 

Bu 'sevilecek kişi özellik listesi', duygusal yakınlık hissettiğimiz bu kişinin, ses tonu, saç biçimi, bakışları, bazı belirgin yüz mimikleri, boyu, kilosu, konuşma şekli gibi birçok özelliği, beynimiz tarafından biz daha 4 yaşındayken bilinçsiz bir şekilde oluşturuluyor.

Sonra 26 yaşındayken karşımıza biri geldiğinde, beynimiz bu 'sevilecek kişi özellik listesini' kullanarak otomatik bir karşılaştırma yapıyor. 

Eğer belirli bir oranda uyumluluk yakalıyorsa hemen önceki sevme-bağlanma duyguları tetikleniyor. 

Bu yüzden denilebilir ki, geçmişimizle hiçbir ilgisi ve alakası olmayan kişilere aşık olmuyoruz.

© 2016 by Zafer Akıncı

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon