• Dr. Zafer Akıncı

Panik atakla başa çıkma yöntemleri

En son güncellendiği tarih: 5 Ara 2017Panik atak, insanların heyecan ve panikleme görülen ataklardır. Başka bir anlatımla aniden, beklenmedik bir yerde ve ilgisiz bir zamanda ortaya çıkabilen yoğun endişe, kaygı, bunaltı, korku, sıkıntı karışımı nöbetlerdir diyeibliriz. İnsanlar panik atak sıraısnda her şeyin sonunun geldiğini, düşüp bayılacağını, kalp krizi, felç geçireceğini, öleceğini, aklını kaybedeceğini, vs. gibi şeylerin olacağını düşünür. O anda bu durumdan bir çıkış yolu bulamayacağını hisseder ve düşünce ile paniğe kapılır. İşte bu panik duyguları ile; kalp atışlarını duyumsama, kalp hızının yüksek olması ve buna bağlı terleme, nefes darlığı, boğulma hissi, soluk kesilmesi hatta bazen göğüste ağrı, göğse bası hissi, daralma, sıkışma... gibi daha bir çok olumsuz, ve öleceğini düşündüren fizyolojik belitriler görülür.


Dr Paul McLaren deneysel çalışmalarında panik atakta yukarıda saydığımız belirtilerin en az dört tenesinin görüldüğü belirtmiştir. Panik atağın süresi kişiden kişiye kişiye göre farklılık göstermekle birlikte 5-45 dakika arasında olduğu kanıtlı bir bilgidir.


Panik atak veya nöbet başta "panik bozukluk" olmak üzere, birçok psikiyatrik bozuklukta ve tiroid bezinin aşırı çalışması, kan şekeri düşüklükleri, enfeksiyon hastalıkları, kansızlık gibi bazı fiziksel hastalıklarda görüleiblmektedir. Bu yüzden bir ay içinde ikiden fazla panik atak yaşamış kişiler öncelikli olarak psikolog değil tıp hekimine gitmelidir.


Panik atağın yeme içme ile çok yakından ilgilidir. Bu konuda American Psychosomatic Society’de yayımlanan yakın tarihli çalışmalarda, uzun süre aç kalmanın bile panik atak oluşturucu etkisinden bahsedilmektedir. Çok düşen kan şekeri kan normale çıkarmak için böbrek üstü bezlerimizden "Adrenalin, kortizol, büyüme hormonları" salgılanır. Bu hormonlar depolarımızdaki yağlardan, proteinlerden şeker üretmeye çalışır. İşte tam bu sırada çarpıntı, ağız kuruluğu, terleme, sinirlilik gibi fizyolojik etkiler bşalar.


Peki bu konuda hekim tedavisi dışında yapılacak neler var diye sorabiliriz. Bu konuda çok farklı çalışmalar yapılmıştır. Ben size şimdi bu konuda kolay uygulanabilir 6 farklı yöntemden bahsetmek istiyorum.


1-Tokyo medikal üniversitesiinin klinik psikoloji bölümünden Kamiya, Fumoto, Kikuchi isimli 3 araştırmacının çok ilginç çalışmalarında sakız çiğnemenin beyne giden kan miktarında değişiklik yaptığı ve kaygı ve korku giderici etkisini olduğunu deneysel olarak kanıtladılar. Başka bir deyişle sakız çiğnemek panik atağa gerçekten iyi geliyor.


2-A Mooventhan and L Nivethitha iki araştırmacının 2014 yayımladıkları bir çalışmada vücut sıcaklığını düşümenin vücuttaki kortizol seviyesini düşürdüğünü dolayısı ile kaygı-korku durumlarında ciddi oranda bir sakinleştirici etkisi olduğunu anlatıyorlar. Hatta çalışmalarında “eğer bir panik atak geçiriyorsanız soğuk hava üfleyen bir fanın önüne geçin ve vücut sıcaklığınızı düşürün” diyorlar.


3-Çok daha yeni bir çalışmada Karlesky ve Isbister isimli iki araştırmacı ses çıkaran ve dokunsal özelliği yüksek materyallerle zihni meşgul etmenin panik atak üzerinde anlamlı oranda bir etksi olduğunda bahsediyor. Bunu için dönen yüzük, manyetik hamur, stres topları, fidget spinner, değişik tekstürlü oyuncaklar, sıkınca çıtırtılı ses çıkaran oyuncaklar gibi bir çok oyuncak çeşidiyle stres sırasında oynamanın rahatlatıcı büyük etkisini deneysel olarak kanıtladılar.


4-Jason S. Moser isimli bir araştırmacının kendi kendinize, içinizden, üçüncü bir kişi gibi konuşmanın ("ben" demek yerine isminizle hitap etmek) duygularınızı özellikle kaygı ve endişe türündeki duyguları düzenlemeye yardımcı olduğunu yayımlamıştır. “Self-Talk” yöntemi olarak literatüre giren çalışmada kendinize arkadşaınıza konuşur gibi konuşmanın önemli oranda rahatlatıcı etkisini kanıtlıyor.


5- Dr. Peter Bongiorno’un çalışmasında Melisa, papatya, rezene, kediotu, sarı kantaron gibi bitkisel çayların günde bir fincan içilmesi halinde panik belirtilerini azatıcı etkisi olduğunu anlatıyor. Eğer ilaç kullanıyorsanız mutlaka hekiminize danışınız.


6- Dr. Susan R. Makin’ini güzel bir çalışmasında Mandala desenli boyama çalışmalarının panik sırasında rahatlatıcı etkisi olduğundan bahsediyor.


Benim tavsiyem öncilikli olarak tıp hekiminden yardım alınız. Kendi kendiniz de bu söylediğim uygulamaları eş zamanlı uygulayarak kendi kendinizi çok rahatlatabilirsiniz.

© 2016 by Zafer Akıncı

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon