• Dr. Zafer Akıncı

Sık sık aşık olanlar...

En son güncellendiği tarih: 5 Ara 2017

Çok sık aşık olanlar, kişilik bozukluğu yaşayabilir.Dünyanın güzel duygularından birisi, aşık olmaktır. Hatta bazı kişilere göre aşk yaşanan en güzel duygudur.


Bazen bir aşk başlıyor, bitiyor, sonra mutsuzluk veya depresyon başlıyor, o da bitiyor, sonra yeniden aşk başlıyor. Bilim bize iki aşk arasında 6 aydan daha kısa bir süre varsa bunu normal bir süre olmadığını söylüyor.


Yani yılda birden çok kere aşık oluyorsanız bir anlamda ‘aşık olma hastalığı’ var diyebiliriz. Başka bir deyişle aşksız olamama hâli.


Bazen kişiler kendisindeki bu sık aşık olma durumunu “ ben aşk kadınıyım-adamıyım” şeklinde söylemlerle kendi beyninde bunu normalleştirmeye çalışıyor.


Aslında bu sık aşık olma hali psikolojik bir durum olduğu kadar nörolojik de bir durumdur.


Londra Üniversitesi Nörobiyoloji Bölümü'nden Prof.Dr. Semir Zeki Aşık olanlarda karşıdaki kişiye olan bağlılığı artıran oksitosin ve vazopressin hormonları çok fazla salgılanıyor . Böylelikle dopamin ve norepinefrin hormonlarındaki aşırı yükselme motivasyon artışına, mutluluk, heyecan, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına neden oluyor. Prof.Dr. Semir Zeki “beyin, böylesi aşırı hormon salımınına sık sık maruz kalması durumunda hem beynin kimyası hem de psikolojinin bozulduğunu düşünebiliriz” diyor.


Ayrıca Pisa Üniversitesi psikologlarından Dr.Donatella Marazziti, günde yüz kez elini yıkayan obsesif kompülsif bozukluk hastalarının ve madde bağımlılarının beyin beyinlerinin fonksiyonel MRI görüntüleriyle le, aşk yüksek düzeyde yaşayan kişilerin beyinlerinin fonksiyonel MRI görüntüleri arasında birebir benzerlik olduğu kanıtlamıştır.


Bu abartılı durum kişilerin beyinlerinde doğru karar verme, ne yaptığını fark edebilme becerilerini kullanmasını engelliyor.


Böylelikle Dr.Donatella Marazziti’nin çalışmasına göre sık aşık olmak demek, beynin mantıklı bölgelerini sık kullanamama, obsesif kompülsif bozukluğu tepkilerini sık gösteriyor demektir. Bu durum güçlü bir şekilde psikolojik hastalığın önemli bir belirtisidir diyebiliriz.


Psikiyatri Profesörü Dr. Nick Craddock ” iki uçlu mizaç bozukluğu yaşayan kişilerde sık ve dengesiz aşık olma eğilimi yüksektir” diyor. Bunun anlamı sık aşık olmak ya ciddi bir psikolojik hastalığın ya da bir kişilik bozukluğunu habercisi olabilir.


Eğer görüştüğünüz kişi sık aşık oluyorsa dikkat ediniz. Ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun için uzmanlar duygusal ilişki yaşama durumunda olan kişilere önceki ilişkisinde aşık olup olmadığı, eğer aşık ise ne zaman bittiğini mutlaka sorunuz.


Sizden önceki ilişki aşk ilişkisi ise 6 aydan kısa süre önce bitmişse mutlaka bir daha düşünün.

© 2016 by Zafer Akıncı

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon